Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bağımsız Hekim Birliği’nden TBB Seçimleri Öncesinde Önemli Çağrı

Bağımsız Hekim Birliği bugün basın açıklaması ile TTB seçimleri öncesinde çağrıda bulundu.

Bağımsız Hekim Birliği bugün

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

En zor zamanlarında özveri ile halkımızın yardımına koşan hekimler ve mesleğimiz hekimlik her geçen gün güç kaybetmekte, hekimler yoğun iş yükü yanında maddi ve manevi problemler ile de baş etmeye çalışmaktadırlar. Son 50 yılda hekimler seslerini duyurabilmek ve problemlerini çözmek amacıyla birçok dernekler ve sendikalar kurdular. Bu kuruluşlar belli kazanımlar da elde etti, ancak hekimlerde birlik oluşturamadılar. Birlikteliğin oluşamaması, hekimlerin güçlü temsil edilememesi ve mesleğimizin itibarsızlaşması ile sonuçlandı. Bağımsız Hekimler Birliği olarak hekimlerde birlik vizyonu yüklenmesi gereken en önemli kurumun Türk Tabipleri Birliği olması gerektiği kanaatindeyiz.

Bağımsız Hekimler Birliği hiçbir ayrım yapmaksızın tüm hekimlerimizi Tabip odası çatısı altında toplamak için yola çıktı. Birlik vizyonunu taşıması gereken Türk Tabipleri Birliği (TTB) yaklaşık 50 yıldır aynı çizgide politikalar üretmektedir.  TTB’nin hekimlik ile ilgili eylemlerinden en önemlisi olan grev çağrılarına özelde çalışan neredeyse hiçbiz hekim katılmamış ve kamudaki hekimlerden de en kötü hekimlik koşullarında bile çok sınırlı katılım olmuştur. TTB ne hekimlerin ne de toplumun gözünde olması gereken yeri dolduramamıştır, eylemleri etkili olamamış, problemlerinin çözümlenmesinde diplomasi ve diyaloğu kullanamamış. Sonuçta hekimlerin TTB ne olan inançları, ilgileri, destekleri azalmış ve dahası toplum gözünde marjinal ideolojik-siyasal bir birlik gibi algılanmasına neden olmuştur.

Bu başarısızlığın altında; hekim ve sağlık odaklı tartışmaların merkezinde olması gereken TTB yönetiminin, ideolojik ve siyasi söylemlerle ön planda olması yatmaktadır . Hekimlerce sahiplenilmeyen TTB ye ülkemizdeki tüm hekimlerin yarısından fazlası üye olmamış, üye olanların çoğu da yasal zorunluluktan üye olmuştur. Oda seçimlerine katılım da kayıtlı üyeler arasında bile %5-15 arasında değişmektedir.

21 Nisan 2024 tarihinde Bursa Tabip Odamızın Olağan Seçimli Genel Kurulu yapılacak. Bu bir bayrak yarışıdır, temennimiz Bursa Tabip Odası seçimi kardeşlik yürüyüşü ve medeniyeti ile halkımıza örnek olsun. Seçimdeki rekabetimiz fakülte sıralarındaki sınavlardaki tatlı rekabetten ibaret olacaktır. Biz  kazanırsak  Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün övdüğü ve güvendiği Türk hekimlerini birleştirecek, mesleğimizin itibarını olması gereken en üst düzeylere taşıyacak ve TTB’ nin danışılan, sözü dinlenen daha da itibarlı siyaset üstü bir kurum olmasını sağlayacağız. Bu amaçla,  hekimlik mesleği ve sağlık  için dertlenen her hekime ve hekimleri temsil eden bütün gruplara ulaşmaya çalışıtık. Tüm hekimleri heyecanımıza ortak olmaya ve Bağımsız Hekim Birliği’ne destek olmaya davet ediyoruz.

Değerlerimiz ve Amaçlarımız;

1- Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimizin temel değerlerine, milletimize ve devletimize bağlılık temel ilkemizdir.

2- Tıp eğitiminin kalitesi korunmalı ve bilimin ışığı yolumuzu aydınlatmalıdır.

3- Ülkemizdeki bütün hekimlerin Tabip odasına kayıtlı olması sağlanmalı, oda aidatı işveren tarafından karşılanmalıdır, bu amaçla çalışacağız.

4- Hekim olmayanların tıbbi uygulamalarını ve şarlatanlığı engellemek.

5- Çalışma özgürlüğü-güvenliği ve hekim hakları: Her hekim mesleğini kamu ya da özelde bağımsız olarak ve kendini güvende hissederek yapabilmelidir.  Muayenehaneler üzerindeki her tür baskı kaldırılmalı, muayenehane reçeteleri-raporları SGK ve tüm resmi kurumlarca tanınmalıdır. Muayenehane açmayı teşvik edip her tür idari ve hukuki desteği vereceğiz ve engellemelerle mücadele edeceğiz.  Özel sektördeki hekimlerimizin sözleşme süreçlerine yardımcı olmak için komisyon kuracağız.

6- Muayenehane hekimlerine ve sağlık turizmi gibi önemli bir sektöre  pranga vuran 29 Temmuz 2023 tarihli “Sosyal medya ve bilgilendirme Yönetmeliği” nin değişmesi için çalışacağız. Gereken yalan beyanın engellenmesi ve kişi hakkının korunması olmalıdır, görevini hakkıyla yapan bir hekimin bilgilendirme yapmasından daha doğal ne olabilir.

7- İşyeri hekimlerimiz ve OSGB lerde  görevli işyeri hekimlerimizin haklarının korunması için idari ve hukuki düzeyde çalışırken , sertifika kiralanmasını engellemek için komisyon kuracağız.

8- Aile hekimliği ve diğer hekimlik uygulamalarında idari standardizasyon sağlanmalı, hekimlik yasası çıkarılmalı ve bunun için Türk Tabipler Birliği etkin bir kurum olmalıdır.

9- Kamudaki hekimlerimizin yaşadığı ücret adaletsizlikleri, kadro – atamalardaki sorunlar ve mobbing gibi problemleri çözmek için hekimlere hukuki destek vereceğiz.

10- Emekli hekimlerimizden mağdur olanlar  için Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın kapısını aşındıracak, adaletsizliği bitireceğiz.

11-Asistan hekimlerin problemlerinin çözümü için akademisyenlerle asistanlar arasında köprü olacağız.

12- Şehrimizde Hekimlerimize hizmet sunacak kaliteli mekanlar üreteceğiz. Bu şehrin tüm dinamiklerinde en önde ve hekimlerin sesi olacağız.

13- Odamızı evrak temin yeri olmaktan çıkarıp 7/24 sizinle yaşayan aktif bir birlik haline getireceğiz.

 

Hekim hakları için mücadele veren, çözüm odaklı bir Tabip Odası, Değişim, yenilik , sağlık ve meslek onuru için, bütün hekimlerin Tabip odasına sahip çıkmasını  ve “Bağımsız Hekimler Birliği“ ne güç vermesini istiyoruz

Bursa Tabip Odası Olağan Genel kurulu : 20 Nisan2024 Cumartesi

Bursa Tabip Odası Seçimleri :                    21 Nisan2024 Pazar