Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da Korsan Yayına Karşı Gazeteciler Birliği Başkanı Efe’den Sert Açıklama

Bursa’da korsan yayın yapan internet siteleri ve televizyonlara karşı Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe’den sert tepki geldi. Efe, korsan yayıncılara göz açtırmayacaklarını ve yetkili kurumları göreve çağırdıklarını söyledi.

Bursa’da korsan yayın yapan

Bursa’da korsan yayın yapan ve kendilerini medya grubu olarak tanıtan bazı internet siteleri ve televizyonlar, Anadolu Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Orhan Efe’nin hedefinde oldu. Efe, yaptığı basın açıklamasında, korsan yayıncıların belediyeleri, kamu kuruluşlarını, siyasi partileri ve adayları taciz ettiklerini, gerçek basın kuruluşlarını ve emekçilerini zor durumda bıraktıklarını belirtti. Efe, korsan yayıncıların vergisiz kazanç elde ettiklerini, sigortasız personel çalıştırdıklarını, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı almadıklarını ve RTÜK’ten lisans almadıklarını da vurguladı.

RTÜK’ten Lisans Almadan Yayın Yapanlara Hapis ve Para Cezası

Efe, korsan yayın yapanların yasalara aykırı hareket ettiklerini ve cezai yaptırımlara maruz kaldıklarını da örneklerle anlattı. Efe, “Zonguldak’ta RTÜK’ten lisans almadan sosyal medya üzerinden yayın yapan ‘Karaelmas TV’ ve ‘Z Haber’ isimli internet sitelerinin yöneticileri Osman Sav, Atilla Öksüz ve Ergin Özkul, Zonguldak 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hapis ve adli para cezasına çarptırıldı. Bu, korsan yayın yapanlara verilen ilk ceza değil. Benzer cezaların diğer illerde de uygulanacağına inanıyoruz.” dedi.

Merdiven Altı Medya İçin Deniz Bitti

Efe, korsan yayın yapanların devletin egemenlik haklarını tanımadıklarını, kendi kanunlarını ve kurallarını kendilerinin belirlediklerini iddia ettiklerini de söyledi. Efe, “Yazılı ve görsel yayıncılık, çok ciddi bir sorumluluk gerektirmektedir. Egemen bir devletin, yayıncılık faaliyetinde bulunan kişi ve kuruluşlara yönelik, ‘İzin, Lisans ve Denetim’ konularında tedbirler alması, olmazsa olmazdır. ‘Ben uluslararası internet yayıncısıyım, devletlerin egemenlik haklarını tanımam, kendi kanunumu ve kurallarımı kendim tesbit ederim’ şeklindeki yaklaşımlar, asla kabul edilmez ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti de asla kabul etmeyeceğini göstermiştir.” diye konuştu.

Efe, Bursa’da yöneticiliğini yaptığı Anadolu Basını’nın temsilcisi (Marmara Mevkute Mecmua Tic. ve San. A.Ş. bünyesinde Yeni Marmara Gazetesi ve Marmara Aktüel Dergisi, On Radyo ve Televizyon Yayıncılığı A.Ş. bünyesinde On Radyo ve Tv, Kayı İletişim Bilişim Ltd.Şti. bünyesinde Yenişehir Yörem Gazetesi ve Bursa Alternatif Gazetesi) On Radyo ve Televizyon Yayıncılığı A.Ş. dışında, RTÜK’ten lisans ve yayın izni bulunan kuruluş olmadığını da belirtti. Efe, On Radyo ve Televizyonun RTÜK mevzuatına uygun olarak yayın yaptığını, lisans ve yayın ücretini devlete ödediğini, yasal zorunluluklarını yerine getirdiğini ve 14 aydır internet üzerinden radyo ve televizyon yayıncılığı yaptığını söyledi. Efe, “Merdiven altı medya’nın RTÜK mevzuatı dışında, vergisiz kazanç, sigortasız personel çalıştırma, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı başta olmak üzere, hiçbir yasal zorunluluklarını yerine getirmediği tespit edilmiş olup, gereği için ilgili kurumlara gönderilmiştir. Son dönemde kendilerini ‘medya patronu’ olarak tanıtan ve korsan yayın yapanlara karşı mücadelemiz devam edecektir. Bursa’da korsan yayına geçit yoktur.” dedi.

Efe, korsan yayın yapanlara karşı Cumhuriyet Savcılarını, Bursa SGK İl Müdürlüğü ve Bursa Vergi Başkanlığı yetkililerini göreve davet ettiklerini de sözlerine ekledi. Efe, “Korsan’a ve kayıt dışı’na hep birlikte ‘DUR’ diyelim. Gerçek basın kuruluşlarına ve emekçilerine sahip çıkalım. Bursa’da basın sektörünü temizleyelim.” çağrısında bulundu.