Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çaltılıbük’te Ceviz Hasadı ve Yöresel Ürünler Festivali Coşkusu

Çaltılıbük Derneği’nin düzenlediği Ceviz Hasadı ve Yöresel Ürünler Festivali’nde cevizden bal kabağına birçok ürün sergilendi. Festivalde mehteran takımı da gösteri yaptı.

Çaltılıbük Derneği'nin düzenlediği Ceviz

Çaltılıbük Derneği’nin önderliğinde düzenlenen Ceviz Hasadı ve Yöresel Ürünler Festivali, 22 Ekim 2023 tarihinde büyük bir katılımla gerçekleşti. Festivaldeköy camisinde mevlidi şerif ve yemek ikramı yapıldı. Ayrıca köy tarihinde ilk kez cami abdesthanesine sabunluk bağışında bulunuldu ve üniversitede okuyan öğrencilere burs desteği sağlandı.

Köy TV Ziraat Mühendisleri Bilgilendirme Sunumu

Festivalin devamında, Köy TV ziraat mühendisleri tarafından ceviz hasadı ve yöresel ürünler hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunumda, cevizin faydaları, hasat zamanı, depolama koşulları, pazarlama stratejileri gibi konular ele alındı. Ayrıca yöresel ürünlerin tanıtımı, korunması ve geliştirilmesi için neler yapılması gerektiği anlatıldı. Festivalin en renkli anlarından biri de Mustafakemalpaşa Mehteran Takımı’nın gösterisi oldu. Mehteran takımı, köy meydanında marşlarını çalarak coşku yarattı. Köylüler de mehteran takımına eşlik ederek keyifli vakit geçirdi.

Yöresel Ürünler Sergisi ve İkramlar

Festivalde ayrıca köylülerin yetiştirdikleri yöresel ürünler sergilendi. Köylüler, cevizden bal kabağına, peynirden salçaya kadar birçok ürünü misafirlere sundu. Çaltılıbük bal kabağı tatlısının da ikram edildiği festivalde, ürünleriyle katkıda bulunan yetiştiricilere teşekkür ve hediye sunumları yapıldı.

Festivale Destek Olanlara Teşekkür

Festivale destek olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş‘a ve başkanı temsilen Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Şişman‘a, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar‘a, AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Turgut‘a, MHP İlçe Başkanı Ahmet Beygirci‘ye ve yönetimine, Refah Partisi İlçe Başkanı Ramazan Loyan‘a ve yönetimine, CHP İlçe Başkanı Serda Tandoğan Kuru‘ya, İYİ Parti İlçe Yönetimine ve Bursa İl Meclis Üyelerine, DEVA Partisi İlçe Başkanı Özlem Bayraktar‘a ve yönetimine, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Yakup Çetin‘e ve yönetimine teşekkür edildi.

Festivalin Amacı ve Önemi

Festivalin amacı, köyün ceviz hasadını kutlamak, yöresel ürünleri tanıtmak ve köylülerin kaynaşmasını sağlamaktı. Festivalin önemi ise, köyün kültürel ve ekonomik değerlerini korumak, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmaktı. Festivalde emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederiz.