Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Doç. Dr. Gezici’den Kansere Karşı Zeytinyağı ve Çekirdek Araştırması

Doçent Doktor Sevgi Gezici kanser hücrelerinin gelişimine yönelik zeytinyağı ve zeytin çekirdeği ile yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarını açıkladı. Çalışmalarda umut verici gelişmelerin elde edildiği öğrenildi.

Doçent Doktor Sevgi Gezici

Doç. Dr. Sevgi Gezici son yıllarda üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan kansere karşı zeytinyağı ve çekirdeğinin etkilerini anlatarak bilimsel çalışmanın sonuçlarını paylaştı.

Gaziantep Üniversitesi, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevgi Gezici, TRT Çukurova Radyosu’nun konuğu olarak Kilis Yağlık Zeytin çeşidinden elde edilen zeytinyağı ve zeytin çekirdeği üzerine yapmış oldukları kapsamlı bilimsel çalışmalarından bahsetti.

TRT Çukurova Radyosu’ndan Aktardı

Doç. Dr. Sevgi Gezici TRT Çukurova Radyosu’nda zeytinyağı ve çekirdeğinin kanser üzerine yenilikçi araştırmalarını paylaştı

Doç. Dr. Gezici, Anadolu Halk Hekimliğinde yüzyıllardır her derde deva olarak bilinen ve sağlık açısından önemli bir yeri olan zeytinin, yağı ve çekirdeğiyle birlikte özellikle mide ve kolorektal kanserlerde etkili olduğunu belirtti. Yaptıkları araştırmalar sonucunda hem zeytinyağının ve hem de çekirdeğinin kanserli hücrelerin gelişimini engellediğini ve aynı zamanda hücrelerin çevre dokulara yayılım yapma hızını azalttığını tespit ettiklerini ifade etti.

Ayrıca, ‘Türkiye’nin 2023 yılı stratejik hedefleri arasında yer alan milli ilaç üretimi’ doğrultusunda bu alanda çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Gezici, yurt dışından araştırmacılar ile yürüttükleri projeler kapsamında, Kilis Yağlık Zeytin ağaçlarının yağ ve çekirdeklerinden kanser ilaç etken maddesi geliştirme çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Kanser Hücrelerin Gelişimini Engelliyor

Uluslararası alanda tanınan bir bilim insanı olan Doç. Dr. Gezici, dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen uluslararası kongrelere davet edilerek araştırmalarını paylaşma fırsatı bulduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Gezici, araştırma ekibimiz ve bu ekipte yer alan yut dışından bilim insanları ile kanser araştırmalarında Kilis Yağlık Zeytin ağacından elde edilen zeytinyağı ve zeytin çekirdeğinin kanser hücrelerinin gelişimini engellediğini bilimsel olarak ortaya koyduklarını açıkladı.

Çalışmalarımızda bizi başarıya ulaştıran ve bizlere destek veren kurumlara, çalışmalarda yer alan kuruluşlara ve ciddi bir özveri ve uyum içerisinde çalışan proje ekibine kıymetli destekleri için teşekkürlerini ileterek, başarının ekip işi olduğunu vurguladı. Ayrıca, Doç. Dr. Gezici, bilimsel çalışmalarını yakından takip ederek çalışmalarımızın tanıtımı konusunda destek olan TRT Çukurova Radyosu’na teşekkür etti.