Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İtfaiyeciler Mustafakemalpaşa’da kurtarma eğitimi aldı

Türkiye Belediyeler Birliği’nin düzenlediği mesleki eğitim programında Bursa’ya gelen itfaiyeciler, gerçeği aratmayan tatbikatlarla kendilerini geliştiriyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğindeki eğitim merkezinde adeta mini bir yangın akademisi kuran itfaiyeciler, farklı senaryolarda zorlu eğitimler alıyor.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin düzenlediği

Türkiye’nin dört bir yanından gelen itfaiyeciler, Bursa’da gerçekleştirilen mesleki eğitim programında hem teorik hem de pratik bilgilerini geliştiriyor. Yangın, trafik kazası, yüksekten kurtarma, cankurtaran gibi farklı senaryolarda kendilerini test eden itfaiyeciler, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğindeki eğitim merkezinde adeta mini bir yangın akademisi kuruyor. Peki bu eğitim programı nasıl düzenleniyor, katılımcılar neler öğreniyor ve bu eğitimlerin Türkiye’deki itfaiyecilik hizmetlerine katkısı ne olacak? İşte merak edilen soruların cevapları…

Türkiye Belediyeler Birliği’nin öncülüğünde başlatılan proje

Bu eğitim programının arkasında Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) var. TBB, deneyimli itfaiye teşkilatlarının tecrübelerinin diğer illere de aktarılması amacıyla 2023 yılında bir proje başlattı. Bu projeye göre, Türkiye’nin farklı bölgelerinden seçilen itfaiyeciler, belirlenen illerdeki eğitim merkezlerinde 3 haftalık bir mesleki eğitim alacaklar. Eğitimlerin sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek ve bu sertifika itfaiyecilik mesleğinde yükselmek için bir avantaj sağlayacak.

Bursa’da gerçekleştirilen ilk eğitimin detayları

Projenin ilk ayağı olarak Bursa seçildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Küçükbalıklı’daki İtfaiye Eğitim Merkezi’nde 12 farklı şehirden gelen 15 itfaiyeciye ev sahipliği yapıyor. Hakkari, Uşak, Yalova, Batman, Zonguldak, Amasya, Erzincan, Şırnak, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale ve Sinop’tan gelen itfaiyeciler, 3 haftalık bir eğitime tabi tutuluyor. Eğitim merkezinde yangına müdahale, trafik kazanında araçta sıkışan yaralının kurtarılması, halatla yüksekten inme gibi zorlu eğitimleri gören itfaiyeciler, bunun yanı sıra Uludağ Softaboğan ve Mustafakemalpaşa Suuçtu şelalesinde yaralı kurtarma ve Karacabey boğazında da temel cankurtaran eğitimlerine katılıyor. Eğitimlerin sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olan itfaiyeciler sertifika almaya hak kazanacak.

Mustafakemalpaşa itfaiye eğitim

Eğitim merkezinin özellikleri ve imkanları

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Küçükbalıklı’daki İtfaiye Eğitim Merkezi, Türkiye’nin en modern ve donanımlı eğitim merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Yaklaşık 74 dönüm arazi üzerinde kurulan merkezde; ana hizmet binası ile laboratuvar binası, eğitim sahası içerisinde ise çok amaçlı yangın evi, endüstriyel yangın eğitim alanı, tehlikeli kimyasal maddeler eğitim tankı, deprem simülatörü, kentsel arama kurtarma eğitimleri için çeşitli biçimlerde yıkılmış 3 (üç) bina enkazı, trafik kazalarında kurtarma eğitim alanı, tünel yangını ile kazalarına müdahale eğitim istasyonu, yüksek açı kurtarma çalışmaları için dağcılık platformu ve kuyu kurtarma eğitimi istasyonları bulunuyor. Ayrıca merkezde itfaiyecilik mesleği ile ilgili teorik derslerin verildiği sınıflar, konferans salonu, kütüphane, yemekhane ve yatakhane gibi sosyal tesisler de mevcut.

İtfaiyeciler eğitimden çok memnun

Eğitime katılan itfaiyeciler de bu programdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Hakkari Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nden gelen Mehmet Ali Yalçın, “Bursa’ya gelmeden önce çok heyecanlıydık. Burada çok güzel bir eğitim merkezi ile karşılaştık. Eğitmenlerimiz çok ilgili ve tecrübeli. Bizlere çok şey öğretiyorlar. Hem teorik hem de pratik olarak çok faydalı bir eğitim alıyoruz. Burada gördüğümüz her şeyi Hakkari’ye döndüğümüzde arkadaşlarımızla paylaşacağız” dedi.

Yalova Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nden gelen Ömer Faruk Çelik ise “Bursa’da çok güzel bir ortamda eğitim alıyoruz. Eğitim merkezinin imkanları çok iyi. Farklı senaryolarda kendimizi test ediyoruz. Yangın, trafik kazası, yüksekten kurtarma gibi zorlu durumlarda nasıl davranmamız gerektiğini öğreniyoruz.” dedi.