Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadına şiddete karşı yürüdüler: İstanbul Sözleşmesi yaşatır!

CHP Bursa Kadın İl Kolları, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Mustafakemalpaşa’da yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

CHP Bursa Kadın İl

Kadınlar, son 21 günde işlenen 18 kadın cinayetine tepki göstererek, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.

Yürüyüşten sonra basın açıklaması

CHP Bursa Kadın İl Kolları, Mustafakemalpaşa’da bir araya gelerek, kadına yönelik şiddetin son bulması için yürüyüş yaptı.  Yürüyüş sırasında kadınlar, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Yaşasın kadın dayanışması” gibi sloganlar attı.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklama grup sözcüsü tarafından yapıldı. Sözcü, ülkemizde kadına yönelik şiddetin arttığını, son 21 günde 18 kadının öldürüldüğünü belirterek, “Sayılarla açıklanmayacak ve bahanelere asla yer verilmeyecek bu konuşmanın başında sizlerden tek ricam konuşmam bitene kadar empati yapmanız. Nasıl mı? Giydiğiniz kıyafetle yargılanıp, cinsel obje olarak görüldüğünüz, hava karardıktan sonra attığınız her adımda daha dikkatli olmanız gerektiğini ailesi tarafından sevgisiz büyütülmüş adamların takıntıları yüzünden günlerinizin zehrolduğunu sesinizi çıkartmak istediğinizde yediğiniz tokatları ve en korkuncu katilinizi zamanında çok sevdiğinizi şöyle bir düşünün. Lütfen göz yaşlarınıza hakim olun ya da olmayın. Çünkü iktidarın önünü alamadığı ve almak için çabalamadığı bu durumu sanırım biz ancak göz yaşlarımızla temizleyebilirsiniz” dedi.

İstanbul Sözleşmesi yaşatır

Sözcü, kadınların yaşam hakkını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep ederek, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Bu sözleşme kadına güçlü dayanak ve güvencedir. Ben ezilmiş susturulmuş her kadının feryadı çığlığıyım. Kahkahası elinden alınmış hayat dolu bakışları sönmüş şiddet görmüş tüm kadınlarım. Yaşarken bulamadığı huzura canice katledilirken de kavuşamamış yaşam hakkı hiçe sayılmış kadınlarımızı rahmet ve saygı ile anıyoruz. Artık istiyoruz ki hükümet sesimizi duysun hiçbir kadının canı yanmasın” diye konuştu.