Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mantar projesi başarıya ulaştı

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin başlattığı mantar tohumu projesi, üreticilerin yüzünü güldürdü. Kestelek Mahallesi’nde dağıtılan mantarlardan ilk hasat alındı.

Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin başlattığı mantar

Mustafakemalpaşa Belediyesi‘nin başlattığı mantar tohumu projesi, üreticilerin yüzünü güldürdü. Kestelek Mahallesi’nde dağıtılan mantar tohumları, ilk hasadını verdi. Belediye Başkanı Mehmet Kanar, projenin hem tarıma hem de ekonomiye katkı sağladığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, mantar tohumlarının ücretsiz olarak dağıtıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Doğru tarımla hem yeni kazanç kapılarını aralıyor, hem de tarımın göz bebeği Mustafakemalpaşa’mıza yenilikler kazandırıyoruz. Mantar yetiştiriciliği, hem kolay hem de karlı bir iş. Biz de bu fikri hayata geçirmek için Kestelek Mahallemize mantar tohumları ulaştırdık. Bu tohumlar ücretsiz olarak dağıtılıyor. Vatandaşlarımızın sadece uygun bir ortam hazırlaması yeterli.”

Mantar tohumu nasıl yetiştiriliyor?

Mantar tohumu olarak bilinen miseller, kompost ismi verilen organik gübrelerin içinde çoğaltılıyor. Bu karışım, mantarların büyümesi için uygun bir ortam oluşturuyor. Miseller, toprağın yaklaşık 10-15 cm altına gömülerek ekiliyor. Mantarlar, belirli bir nem ve ısı derecesinde yetişiyor. Ortalama 20-25 günde hasat edilebiliyor.