Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milli Mücadele’den Türkiye Yüzyılına: Mustafakemalpaşa’da Tarihi Konferans

Mustafakemalpaşa’da düzenlenecek olan tarihi konferansta, Milli Mücadele’den Türkiye Yüzyılına bir yolculuk yapılacak. Konferansın konuşmacısı Fatih Akbaba, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarını anlatacak.

Mustafakemalpaşa'da düzenlenecek olan tarihi

Türkiye’nin geçmişini, bugününü ve geleceğini anlamak için bir fırsat sunan bir konferans, Mustafakemalpaşa‘da düzenlenecek. Konferansın konuşmacısı Fatih Akbaba, Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerine ilişkin birçok kitap ve makale yayınlamış bir akademisyen ve yazar. Konferansta , Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Milli Mücadele’den başlayarak, Türkiye’nin bugünkü konumuna nasıl geldiği anlatılacak.

İstiklal Marşı’nın Hikayesi

Konferansta ilk olarak, Milli Mücadele’nin ruhunu yansıtan İstiklal Marşı’nın yazılış süreci anlatılacak. Konuşmacı Fatih Akbaba, İstiklal Marşı’nın nasıl bir yarışma sonucunda seçildiğini, Mehmet Akif Ersoy’un bu yarışmaya neden katıldığını ve marşın kabul edilmesinin ardından yaşananları aktaracak. Ayrıca, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve eserlerini de tanıtacak.

Cumhuriyet’in İlanı

Konferansta ikinci olarak, Cumhuriyet’in ilanının önemi ve sonuçları üzerinde durulacak. Konuşmacı Fatih Akbaba, Cumhuriyet’in ilanının Milli Mücadele’nin zaferi olduğunu, ancak aynı zamanda yeni bir devletin kuruluşu anlamına geldiğini vurgulayacak. Cumhuriyet’in ilanının ardından yapılan devrimlerin neler olduğunu ve bu devrimlerin Türkiye’yi nasıl değiştirdiğini anlatacak.

Türkiye Yüzyılı

Konferansta son olarak, Türkiye’nin 21. yüzyılda karşılaştığı sorunları ve fırsatları ele alınacak. Konuşmacı Fatih Akbaba, Türkiye’nin küresel bir aktör olarak rolünü, bölgesel ve uluslararası ilişkilerini, ekonomik ve sosyal gelişmelerini, demokratikleşme ve insan hakları süreçlerini değerlendirecek. Türkiye’nin geleceği için neler yapılması gerektiğini ve nasıl bir vizyon ortaya konulması gerektiğini tartışacak.

Konferansa 25 Ekim’de

Konferans, 25 Ekim Çarşamba günü saat 15:00’te Mustafakemalpaşa Kültür Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirilecek. Konferansa Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar da katılacak. Kanar, konferansla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına yaklaştığımız bugünlerde, Milli Mücadele’mizin ve İstiklal Marşı’mızın önemini bir kez daha hatırlamak istiyoruz. Bu vesileyle düzenlenen konferansa tüm hemşehrilerimizi davet ediyorum.”