Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nden mobil atık merkezi projesi

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ilçeye mobil atık merkezini kazandırdıklarını açıkladı. Kanar, Türkiye Çevre Ajansı’ndan aldıkları sıfır atık ekipman desteğiyle ilçede atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağladıklarını belirtti. K

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ilçeye mobil atık merkezini kazandırdıklarını açıkladı. Kanar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına Bağlı Türkiye Çevre Ajansı’ndan 1 milyon TL değerinde sıfır atık ekipman desteği aldıklarını duyurdu. Kanar, bu sayede ilçede atıkların kaynağında ayrıştırılmasını ve geri dönüşüme katkı sağlanmasını hedeflediklerini belirtti.

Değeri tam 1.000.000,00 TL

Geri dönüşümün gücünü keşfedip, gelecek nesillere daha temiz bir Mustafakemalpaşa bırakmak istediğine vurgu yapan Başkan Kanar, hibe desteği kapsamında 10 adet Mobil Atık Getirme Merkezi, 262 adet metal iç mekân kutusu ve 100 adet Polipropilen plastik iç mekân kutusunu teslim aldı.

Mobil Atık Getirme Merkezi’nde toplanan atıklar geri döşüm için 5 ayrı kategoride ayrılacak. Vatandaşlar ilçenin en işlek 10 yerine konulması hedeflenen Mobil Atık Getirme Merkezi’ne elektrikli ve elektronik eşyalar, kâğıt, karton, plastik, metal, cam, bitkisel atık yağ ve pil gibi ürünler yerinde ayrıştırılabilecek.

Çevre bilinci ilkesiyle Mustafakemalpaşa’ya yenilikler kazandıran Başkan Kanar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalarımızı sürdürürken, ilçemizde atığı doğru şekilde ayrıştırmanın derdindeyiz. Vatandaşlarımız atıklarını kaynağında ayrıştırarak, çevreye katkı sağlamasını hedefliyoruz. Mustafakemalpaşa Belediyesi Ek Hizmet Binası, Mustafakemalpaşa Kültür Merkez Millet Bahçesi gibi hizmet binalarımızda atıkları ayrı toplayabilmek için 262 adet iç mekân kutusu ve 100 adet polipropilen plastik iç mekân kutusu temin edildi. Mustafakemalpaşa’mıza hayırlı olsun. Geleceğimizi korumak, geri dönüşüme katkı sağlamak bizim elimizde.’’ ifadelerini kullandı.

Mobil atık merkezi nedir ve nasıl çalışır?

Mobil atık merkezi, atıkların toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüşümü için tasarlanmış bir araçtır. Mobil atık merkezi, elektrikli ve elektronik eşyalar, kâğıt, karton, plastik, metal, cam, bitkisel atık yağ ve pil gibi ürünleri 5 ayrı kategoride ayrıştırabilmektedir. Vatandaşlar, atıklarını mobil atık merkezine getirerek çevreye katkı sağlayabileceklerdir.

Sıfır atık projesi nedir ve amacı nedir?

Sıfır atık projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan bir çevre projesidir. Sıfır atık projesinin amacı, atıkların kaynağında azaltılması, yeniden kullanılması, geri dönüştürülmesi ve bertaraf edilmesi için bir sistem oluşturmaktır. Sıfır atık projesi ile hem çevrenin korunması hem de ekonomik fayda sağlanması hedeflenmektedir. Sıfır atık projesine kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve bireyler katılmaktadır.