Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mustafakemalpaşa’da 100 av köpeğine mikroçip takıldı

Mustafakemalpaşa’da 100 av köpeğine mikroçip takıldı. Uygulama, Dünya Hayvan Hakları Günü’nde Tatkavaklı Avcılar ve Atıcılar Kulübü’nde gerçekleştirildi.

Mustafakemalpaşa'da 100 av köpeğine

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın evcil hayvanlara çip taktırma zorunluluğu kapsamında Mustafakemalpaşa’da 100 av köpeğine mikroçip uygulaması yapıldı. Uygulama, Dünya Hayvan Hakları Günü’nde Tatkavaklı Avcılar ve Atıcılar Kulübü’nde gerçekleştirildi.

Hayvan haklarına dikkat çekmek için çip taktırdılar

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, dünya genelinde hayvanların haklarına ve korunmasına dikkat çekmek, hayvanlara olan sevgi ve saygıyı artırmak amacıyla kutlanan bir gündür. Bu özel günde Mustafakemalpaşa’da da hayvan haklarına duyarlı bir etkinlik düzenlendi. Tatkavaklı Avcılar ve Atıcılar Kulübü, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın evcil köpek, kedi ve gelinciklere çip taktırma zorunluluğu çerçevesindeki uygulamaya katıldı. Kulüp üyeleri, daha önce beyanname vererek başvurdukları 300 av köpeğinden 100’ünün mikroçip uygulamasını yaptırdı.

Mikroçip nedir? Evcil hayvanlara çip taktırma zorunluluğu ne zaman başladı?

Mikroçip, Radyo Frekans Etiketi Tanımlama Sistemi ile çalışan ve 15 haneli özel bir kimlik bilgisi barındıran pirinç tanesi büyüklüğünde mikro bir cihazdır. Mikroçipler, evcil hayvanların kimliklendirilmesine ve kayıt altına alınmasına yardımcı olur. Evcil hayvanlara çip taktırma zorunluluğu, Resmi Gazete’de yayımlanan Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik ile 2018 yılında getirildi. Bu yönetmeliğe göre 31 Aralık 2022 tarihine kadar tüm kedi, köpek ve gelincik sahipleri; il/ilçe müdürlükleri veya Bakanlıkça belirlenen kurum/kuruluş ya da tüzel kişilere başvuru yaparak evcil hayvanlarını kimliklendirerek kayıt altına aldırmakla yükümlüdür. Bu işlemi yapmayanlara ise 10 bin TL cezai yaptırım uygulanacaktır.

Uygulama nasıl gerçekleştirildi?

Mikroçip uygulaması, Mustafakemalpaşa Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli 9 veteriner hekim tarafından yapıldı. Veteriner hekimler, özel bir iğne aracılığıyla av köpeklerinin kürek kemikleri arasında gevşek derisinin altına mikroçipi enjekte etti. İşlem sadece birkaç dakika sürdü ve hayvanlara herhangi bir acı veya rahatsızlık vermedi. Mikroçip numarası ile hayvan bilgileri, uygulamayı tamamlayan veteriner hekim tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı HAYBİS sistemine tanımlandı.