Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mustafakemalpaşa’da organik tarımın yeni yüzü: Kütük mantarı

 Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın destekleriyle kayın ve söğüt ağaçlarının şifasını kullanan üreticiler, katma değeri yüksek bir ürün elde ediyor. Kestelek Mahallesi’nden sonra Yenice ve Çardakbelen Mahalleleri de kütük mantarı üretimine başlıyor.

 Belediye Başkanı Mehmet Kanar'ın

Mustafakemalpaşa, Türkiye’nin en verimli tarım toprakları arasında yer alıyor. İlçede üreticiyi katma değeri yüksek alternatif ürünlerle buluşturmak için çalışmalar yürüten Belediye Başkanı Mehmet Kanar, “Tarımda Dünya Markası Mustafakemalpaşa” hedefiyle ilklere imza atıyor. Başkan Kanar’ın özel gayretleri ile verimli topraklarla buluşan son ürün ise lezzetini kayın ve söğüt ağaçlarından alan şifalı Kütük Mantarı oldu.

Kestelek Mahallesi örnek oldu

Bursa’nın verimli topraklarıyla öne çıkan Mustafakemalpaşa ilçesinde, kayın ve söğüt ağaçlarının şifasıyla organik tarımın ilk meyveleri olan kütük mantarlarını elde eden Kestelek Mahallesi sakinleri, diğer mahallelere örnek oluyor. Başkan Mehmet Kanar’ın destekleriyle başlatılan kütük mantarı yetiştiriciliğine yoğun ilgi gösteren üreticiler, çeşitli yemeklerde kullanılan ve sağlığa faydalı olduğu bilinen bu mantarı hem kendileri tüketiyor hem de pazarlarda satıyor.

2 mahalle daha üretime başlayacak

Kestelek Mahallesinden sonra Yenice ve Çardakbelen Mahalleleri de kütük mantarı üretimine başlayacak. Mustafakemalpaşa Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün 2 yıl önce başlatmış olduğu Kütük ( İstiridye) Mantarı yetiştiriciliği gelişerek devam ediyor. Mustafakemalpaşa Halk Eğitim Merkezi tarafından sertifika alan mantar üreticilere tohum desteklerini Mustafakemalpaşa Belediyesi ücretsiz olarak sağlıyor. Doğru tarım teknikleriyle yeni kazanç kapılarını aralayan üreticiler, organik tarımın yaygınlaşmasına katkı sağlıyor.

Başkan Kanar: “Doğru tarım ile üreticimizin yanındayız”

Doğru tarım teknikleriyle üreticinin her zaman yanında olan Başkan Kanar, kütük mantarı yetiştiriciliğinin ilçede gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Kanar, “Doğru tarım ile üreticimizin her an yanındayız. Kestelek Mahallemizden sonra Yenice ve Çardakbelen Mahallelerimizde kendi mantarlarını üretmeye başlayacak. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz Mantar Misillerini teslim ederken, doğru tarım eğitimleri vererek üreticimizin her an yanında oluyorlar. Verimli toprakların şehri Mustafakemalpaşa’da doğru tarım ve desteklerimiz her zaman devam edecek.” dedi.