Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mustafakemalpaşa’da tarım devrimi! Başkan Kanar’dan üreticiye 25 farklı bitki!

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, 142 yıllık belediye tarihinde ilk Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nü kurarak ilçenin tarım potansiyelini artırdı. Başkan Kanar, örnek uygulama bahçesi ile üreticiye 25 farklı tıbbi aromatik bitki önerdi. Ayrıca, bin 500 dekar atıl araziye bamya, yaban mersini, kara mürver, lavanta gibi katma değeri yüksek ürünler ekerek, tarımda fark yarattı.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet

Mustafakemalpaşa, Bursa’nın bereketli topraklarına sahip ilçelerinden biri. Bu topraklarda daha fazla verim almak için çalışan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, ilçede tarım devrimi başlattı. Başkan Kanar, 2019 yılında belediye bünyesinde ilk Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nü kurarak, üreticilerin yanında oldu. Başkan Kanar, üreticiye alternatif ürünler sunmak için oluşturduğu örnek uygulama bahçesi ile 25 farklı tıbbi aromatik bitkiyi tanıttı. Bu bitkiler arasında adaçayı, biberiye, kekik, nane, lavanta, papatya, melisa, rezene, anason, kişniş, kimyon, çörek otu, hardal, susam, çemen, çöven, ıhlamur, ebegümeci, hatmi, ısırgan, sinameki, civan perçemi, kantaron, keçi sakalı ve yabani hindiba yer alıyor.

Katma değeri yüksek ürünlerle tarımı zenginleştirdi

Başkan Kanar, ilçede tarımsal üretimi çeşitlendirmek için katma değeri yüksek ürünlerle de ilgilendi. Başkan Kanar, bin 500 dekar atıl araziye bamya, yaban mersini, kara mürver, lavanta gibi ürünler ekerek, üreticilerin gelirini artırdı. Bu ürünlerin hem iç hem de dış pazarlarda talep gördüğünü belirten Başkan Kanar, “Bamyayı ilçemizde ilk defa biz ektik. Yaban mersini ve kara mürver de çok değerli meyveler. Lavanta ise hem güzel kokusu hem de tıbbi faydaları ile bilinen bir bitki. Bu ürünleri ilçemize kazandırarak, tarımı zenginleştirdik” dedi.

Tarımda aslan payı Mustafakemalpaşa’nın

Başkan Kanar, “Tarımda dünya markası Mustafakemalpaşa” hedefi doğrultusunda önemli ve yoğun çalışmalara imza attı. Başkan Kanar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 42 projeden aldığı 5 milyon 134 bin 568 Avro tutarındaki destek ile tarımda aslan payı Mustafakemalpaşa’nın oldu. Başkan Kanar, alternatif ürünlerin yanı sıra tam 3 bin 200 kişiye proje, destek ve bilgilendirme sağladı. Başkan Kanar, “Üreticilerimizin her zaman yanındayız. Onlara hem teknik hem de maddi destek veriyoruz. Projelerimizle hem üretimi hem de istihdamı artırıyoruz. Tarımı geliştirerek, ilçemizin kalkınmasına katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

Hayvancılıkta da örnek projeler

Başkan Kanar, tarımın yanı sıra hayvancılıkla uğraşan hemşehrileri için de özel proje üretti. Başkan Kanar, Koyun Yıkama Makinesi ile Türkiye’ye örnek oldu. Bu makine sayesinde koyunların yıkanması hem daha kolay hem de daha hijyenik hale geldi. Başkan Kanar, ayrıca Arı Borsası projesiyle arıcılık sektörüne canlılık getirdi. Başkan Kanar, “Arıcılık faaliyetlerini hayata geçirdiğimiz Lütfiye ve Çaltılıbük Bal Ormanlarımız ile tarıma yeni bir soluk getirdik. Ayrıca, ipek böceği yetiştiriciliği ile de üreticilerimize yeni bir gelir kapısı açtık. Hayvancılıkta da tarımda olduğu gibi üreticilerimizin yanındayız” dedi.