Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ormanlara Çöp Bırakanlara Tepki: Ayak İzinizi Bırakın, Çöpünüzü Değil!

Ormanlık alanlara giriş yasaklarının sona ermesi ile birlikte piknikçilerin ormanlara bıraktığı çöpler, hem çevre kirliliğine hem de yangın tehlikesine neden oldu. Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü, piknikçilerin bıraktığı çöpleri toplayarak tepkisini dile getirdi.

Ormanlık alanlara giriş yasaklarının

Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ormanlık alanlarda bırakılan çöplerin orman yangınlarına davetiye çıkardığını belirtti. Paylaşımda, “Piknikçilerin ormanlık alanlarda bıraktığı çevre kirliliğine ve yangın riskine sebep olan çöpleri topladılar” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca paylaşımda, “Ormanda sadece ayak izimizi bırakalım. Çöplerimizi bırakmayalım” mesajı verildi.

Ormanlık alanlarda bırakılan cam şişe, sigara izmariti, metal kutu gibi çöplerin güneş ışınlarının etkisiyle tutuşabileceği ve yangına sebep olabileceği uyarısı yapıldı. Ayrıca ormanlık alanlarda ateş yakmak, mangal yapmak veya havai fişek atmak gibi eylemlerin de yasak olduğu hatırlatıldı.

Ormanlara Çöp Bırakanlar Ne Kadar Cezalandırılıyor?

Orman Kanunu’na göre, ormanlara çöp bırakanlar veya ormanları kirletenler 5 bin 500 TL ile 22 bin TL arasında idari para cezasına çarptırılıyor. Ayrıca ormana zarar verenler veya yangına neden olanlar hakkında da adli işlem başlatılıyor. Ormana zarar verenlerin tazminat ödemek zorunda kaldığı da belirtiliyor.