Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uluabat Gölü’nün emektarı: 22 yıldır gölde balık tutuyor

Uluabat Gölü’nün emektarı: Ömer Bilgi Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, 22 yıldır gölden balık tutarak geçimini sağlayan Ömer Bilgi’nin hayatını kısa film haline getirdi. Peki Ömer Bilgi’nin göldeki macerası nasıl başladı?

Uluabat Gölü'nün emektarı: Ömer

Ömer Bilgi, Mustafakemalpaşa’nın Kumkadı Mahallesi’nde yaşıyor. 22 yıldır aralıksız olarak Uluabat Gölü’nden balık tutarak geçimini sağlıyor. 63 yaşındaki Bilgi, sabahın ilk ışıklarında kayığıyla göle açılıyor, ağ atıyor, avladığı balıkları mahalle kahveleri ve lokantalara satıyor. Bu sayede iki çocuğunu üniversitede okutmuş. “Allah razı olsun bu gölden, tüm kazancım bu gölden. Bereketli olsun” diyen Bilgi, göldeki pelikanları ve mahallesindeki kedileri de besliyor.

“Gölden sazan, turna, yılan balığı çıkıyor”

Bilgi, göldeki balık çeşitliliğine hakim. Bu konuda “Gölde sazandan, turnaya, karabalıktan yılan balığına ara ara kerevit balığına denk geliyorum. Hava şartlarına göre kimi zaman 300 kimi zaman 100 kilo balık tutuyorum” diyor. Bilgi, balık tutmanın sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir tutku olduğunu söylüyor. “Gölde balık tutmak benim için bir hobi, bir terapi. Gölde huzur buluyorum, doğayla iç içe oluyorum. Göldeki canlılara da saygı duyuyorum, onları koruyorum” diyen Bilgi, balık tutmanın kendisi için bir hobi olduğunu da aktardı.

“Gölleri kirletmeyin”

Bilgi, göldeki en büyük sorunun doğa kirliliği olduğunu açıkladı. Bilgi bu konuda ise “Gölleri kirletmeyin, daha birçok genç bu gölden çok ekmek yiyecek. Göldeki balıkların sayısı azalıyor, göldeki canlılar zarar görüyor. Gölü temiz tutmak hepimizin görevi” diyor. Bilgi, gölde balık tutmanın gelecek nesillere aktarılması gereken bir kültür olduğunu da vurguluyor. “Gölde balık tutmayı babamdan öğrendim, ben de çocuklarıma öğrettim. Gölde balık tutmak bir sanat, bir ustalık. Bu geleneği yaşatmak istiyorum” dedi.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Ömer Bilgi’nin hayatını kısa film haline getirerek, 21 Kasım Dünya Balıkçılar Günü’nde paylaştı. Kanar, “Ömer Bilgi, Uluabat Gölü’nün emektarı, gölde balık tutmanın ustası. Onun hayat hikayesi bizlere ilham veriyor, doğaya verdiği değer bizlere örnek oluyor. Başta Ömer Bilgi olmak üzere tüm balıkçıların gününü kutluyorum. Mustafakemalpaşa’mız Türkiye’nin tüm güzelliklerini içerisinde barındırıyor. Doğasıyla, tarım ürünleriyle, yöresel lezzetleriyle misafirlerimize adeta turizm şöleni oluşturuyoruz. Mustafakemalpaşa’mızın verimli topraklarından geçimini sağlayan tüm üreticimize, çiftçimize selam olsun. Bereketli olsun” dedi.