Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Züferbey İmam Hatip Ortaokulu’nda Mevlid-i Nebi haftası etkinliği

Mustafakemalpaşa Züferbey İmam Hatip Ortaokulu’nda Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla ilçe vaizi Orhan Açan tarafından “Hz. Peygamber, İman ve İstikamet” konulu bir sohbet düzenlendi.

Mustafakemalpaşa Züferbey İmam Hatip

Mustafakemalpaşa’daki Züferbey İmam Hatip Ortaokulu‘nda Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla ilçe vaizi Orhan Açan tarafından “Hz. Peygamber, İman ve İstikamet” konulu bir sohbet düzenlendi. Okul yönetimi, öğrenciler ve velilerin katıldığı etkinlikte, Peygamber Efendimizin hayatı, ahlakı ve örnekliği anlatıldı.

Konu: “Peygamberimiz, İman ve İstikamet

Mevlid-i Nebi Haftası’nın bu yılki teması olan “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” konusu, Müslümanlar için hayati öneme sahip bir konudur. İman, Allah’a ve O’nun gönderdiği peygamberlere, kitaplara, meleklere, ahirete ve kadere gönülden inanmak; istikamet ise imanın gerektirdiği şekilde hayatı düzene koymak, doğru ve güzel davranışlar sergilemek demektir. Bu konuda en güzel örnek ise hiç şüphesiz Peygamber Efendimizdir. O, Allah’ın vahiy ve peygamberler vasıtasıyla vazettiği bütün hükümleri ve değerleri hayatında uygulamış ve insanlığa rehber olmuştur.

Züferbey İmam Hatip Ortaokulu’nda özel etkinlik

Züferbey İmam Hatip Ortaokulu‘nda düzenlenen sohbette ilçe vaizi Orhan Açan, Peygamber Efendimizin hayatından kesitler sunarak onun iman ve istikamet örneğini anlattı. Açan, “Peygamberimiz bize imanın nasıl yaşanacağını göstermiştir. O’nun hayatını okuyarak, anlayarak ve uygulayarak imanımızı güçlendirebiliriz. O’nun ahlakını kendimize rehber edinerek istikamet üzere olabiliriz. O’nun sevgisini kalbimize yerleştirerek Allah’ın rızasına erişebiliriz.” dedi. Konuyla ilgili olarak resmi açıklamada ise “Bu güzel organize için okul yönetimine, ilçe vaizine ve katılım sağlayan öğrenci kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz. Allah, Peygamber(sas) ahlakıyla ahlaklanmış nesillerimizin sayılarını artırsın inşaallah.” denildi.

Mevlid-i Nebi haftası ne zaman kutlanır?

Mevlid-i Nebi Haftası, Peygamber Efendimizin doğumunu kutlamak için her yıl hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 12. günü başlayarak bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle idrak edilen bir haftadır. Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası 26 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında kutlanmaktadır. Mevlid-i Nebi Haftası boyunca camilerde, okullarda, kurum ve kuruluşlarda Peygamber Efendimizin hayatını anlatan konferanslar, sohbetler, paneller, şiir dinletileri, ilahi konserleri gibi çeşitli programlar düzenlenir. Ayrıca Peygamber Efendimizin sevgisini ve özlemini dile getiren mevlid-i şerifler okunur, salavatlar getirilir, dualar edilir. Bu vesileyle Peygamber Efendimizin ahlakını, sünnetini ve örnekliğini daha iyi tanımak ve yaşamak için gayret gösterilir.